Найпоширеніші ортопедичні проблеми – лікувати або почекати?

Позаду коліки, перші застуди, зуби, проблеми з прикормом і ось, нарешті, перші кроки. Разом з ними приходять нові занепокоєння – ходіння на пальцях, плоскостопість, кривоногість, клишоногість і т.д. Що повинно викликати занепокоєння, а що не повинно турбувати батьків?

Багато з цих недоліків проходять з часом без лікування. Інші можуть виявитися особливостями анатомічної будови. Треті ж, навпаки, вимагають медичного втручання.

Плоскостопість

Дитина народжується з плоскостопістю, а звід стопи формується в процесі росту і дорослішання дитини. Іноді все-таки буває так, що звід розвивається не повністю. Як правило, батьки починають звертати увагу не на саму стопу, а на особливості розвитку кісточок, які через будови стопи кілька нахилені всередину.

Якщо плоскостопість не викликає неприємних або хворобливих відчуттів, то воно не потребує лікування. Якщо ж виникають проблеми і дитина скаржиться на біль, то необхідно медичне втручання. Всупереч поширеній думці спеціальне ортопедичне взуття незначно впливає на розвиток зводу стопи, а тому в профілактичних цілях її носити марно.

Ходьба на пальцях

Як правило, це відхилення стосується малюків молодшого віку, які тільки вчаться ходити, особливо протягом другого року життя. До двох років ця тенденція сходить нанівець і без медичного втручання.

Якщо дитина ходить виключно на пальцях або продовжує робити це після двох років, то необхідна консультація фахівця. Це може бути ознакою як ортопедичних, так і невралгічних проблем.

Клишоногість

Клишоногість у віці 8-15 місяців не вважається відхиленням, оскільки дитина тільки вчиться ходити і стояти. Як наслідок, лікування практично ніколи не потрібно. Раніше для виправлення цього дефекту використовували спеціальне взуття та скоби, але немає жодних доказів їх позитивного впливу. Клишоногість ні в якій мірі не заважає дитині ходити, бігати, займатися спортом. У підлітковому віці діти краще контролюють координацію рухів і самостійно виправляють цей, в першу чергу косметичний, недолік.

Кривоногість

У кривоногого є і медична назва «genu varum». Кривоногість являє собою збільшений вигин назовні частини ноги вниз від коліна. Цей дефект спостерігається у немовлят і зникає з ростом дитини.

Кривоногість, яка не проходить з віком або відзначається тільки на одній нозі, може бути ознакою рахіту або хвороби Блаунта. Рахіт викликається браком вітаміну Д і кальцію. Сьогодні ця  хвороба, рідко зустрічається, яка, проте, вимагає уваги та лікування. Рахіт зазвичай легко лікується корекцією дієти і прийомом вітамінів. Однак існують форми рахіту, обумовлені генетичними захворюваннями та особливостями. В цьому випадку необхідне лікування у ендокринолога.

Що стосується хвороби Блаунта, то вона зачіпає велику гомілкову кістку і причини її до кінця не з’ясовані. Вона зазвичай діагностується у віці двох років і потребує лікування і навіть хірургічного втручання у віці 3-4 років.
Якщо ви помічаєте кривоногого на одній нозі або вона не зменшується в міру росту дитини, то консультація лікаря просто необхідна.

Деформації колінних суглобів

Багато дітей мають помірну схильність до деформації колінного суглоба у віці 3-6 років. Це природне явище, пов’язане зі стадією росту дитини. Лікування потрібно тільки у виняткових випадках. До лікаря необхідно звернутися, якщо деформація занадто явна або спостерігається тільки на одній стороні.